Reklam
Reklam
KEKEMELİK NASIL GEÇER?
Özgür Mankan

Özgür Mankan

Hipnotik İkna Sanatı

KEKEMELİK NASIL GEÇER?

26 Mayıs 2018 - 19:15 - Güncelleme: 26 Mayıs 2018 - 19:32
Reklam

  Siz hiç bir ayağı olmayan insana gülen birisini gördünüz mü ? Kör bir insanla dalga geçen biri peki? Ben de görmedim. İş kekemeliğe gelince ise dalga geçmeyen çok nadir insan var. Oysa ilk başta olan durumlardan farksız bir şey. İlla kahkaha atmanıza gerek yok. O hafif tebessüm bile bir kekemenin iç dünyasında bir tahribat yaratmaya yeter ve artar.

       Tüm bunları nereden mi biliyorum ? Eskiden bende kekemeydim. 15-16 yıl kadar sürdü. İnanın dilsiz olmayı isterdim o zamanlar çünkü dilsiz, en azından direk olarak dilsiz. Kekeme ise hem dilsiz hemde konuşabilen birey. Ülkenin konumu gibi düşün ne tam doğuluyuz ne tam batılı. 

      Kendi çabalarımla yendikten sonra daha çok kekeme arkadaşa ulaşıp onlarda yenebilsin diye yaşam koçu A.Mesut Türk ile birlikte ücretsiz bir platform kurduk. Facebook, Youtube ve Wattpad üzerinden ücretsiz çalışmalar yürütüyoruz. Onlarca arkadaşımız kurtuldu bu illetten.

Peki siz bunu nasıl yenebilirsiniz?

  Kekemelik eğer kişi kendi kendine evde konuşurken konuşmasında bir bozukluk yoksa yenilebilecek bir durum. Eğer kişinin akciğerinde yada dilinde bir rahatsızlık olsaydı bu kişi evde konuşurkende kekelerdi. O halde olaya psikolojik temellerden bakmalıyız.

     Öncelikle ülkemiz insanı için zor bir durum. Çok özgüvenli bir toplum olduğumuz zaten söylenemez. Birde buna kekemeliği eklersek durum içinden iyice çıkılmaz bir hal alabilir. Bizim başlamamız gereken yer öncelikle özgüven. Kekeme bir birey mümkün olduğunca özgüvenini yükseltecek durumlar içerisinde olmalıdır. 

     Eğer bu yazıyı çocuğunuz için okuyorsanız. Çocuğunuzun elinden tableti alın ve mutlaka sosyalleştirin. Aynı zamanda mutlaka bir psikolog ile görüştürün. Mercan otunu kaynatıp içirmek yada deve dili yedirmenin hiç bir faydası olmaz. 

       Kulağa basit gelebilecek bazı teknikler paylaşmak gerekirse:
 1- Kişi evde yalnızken kekelemiyorsa evde bol bol normalde nasıl konuşmak istiyorsa öyle konuşmalıdır. Sonuçta psikolojik kekemeler evde çoğu zaman kekelemez. Kendinizi şimdiden alıştırmalısınız. 

2- Kekemeliği aşırı derecede takıntı yapmak ve kabullenmek doğru bir yaklaşım olamaz. (Aşağıda açıklayacağım) 

3- Ayna karşısında bol bol antrenmanlar yapmalısınız. Hayali bir şeyler anlatmak vb.

4- Yemeğe ne katarsanız onu yersiniz. Makarna pişirdiğiniz tencereyi açınca içinden köfte çıkmaz. Bilinçaltımız da böyle bilinçaltınızı olumlu düşüncelerle beslemelisiniz.

    2. Maddeyi açıklamak gerekirse geçenlerde bir takipçim anlattı. "Özgür bey, ben üniversiteye ilk gittiğim yıl kendi şehrimden kimse yoktu. Otobüse atladım evimi tuttum. İnanırmısınız kekeme olmama rağmen o dönem kekelemiyordum. Sürekli insanlarla konuşuyordum. Hatta sınıfta konu anlattığım bile olmuştu. Herkes ile sohbet halindeydim. Bir arkadaşım ziyaretime gelmek istedi. Kendisiyle gezdik eğlendik derken bir gün kendisiyle konuşurken çok komik bir şey anlatıyordum. Masada buluban herkes kahkaha attı konuşmam bitince. Fakat arkadaşım beni dikkatli bir biçimde inceliyordu. Aniden o soruyu sordu "Ben de diyorum sende ne değişiklik var. Sen kekemeydin noldu ya?" Arkadaşım bunu der demez ben tekrar kekelemeye başladım." 
    
      İşte bu arkadaşımızın hikayesinden yola çıkarsak kekemeliği sonuna kadar kabullenmek doğru bir yaklaşım olamaz. Daha detaylı bilgi için sosyal medyadan sorularınızı beklerim. Sağlıcakla kalın.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Ahmet düzenli
    7 ay önce
    Bende kekemeyim ne yapmalıyım. Evde de kekeliyorum.psikolağa gittim ama bir yararı olmadı kitap okudum gene olmadı ne yapmalıyım

Son Yazılar