Reklam
Reklam
YEREL SEÇİMLERE DOĞRU
Gözde Doğan

Gözde Doğan

Maliye Bilim Uzmanı

YEREL SEÇİMLERE DOĞRU

28 Şubat 2019 - 13:47
Reklam

Yerel seçimlere ne kaldı şunun şurasında, peki ya seçim ekonomisi ne durumda?

Seçim ekonomisi; "Siyasal iktidarın gelecek seçimlerde yeniden iktidara gelebilmek için ekonominin araçlarını bu amaçla kullanması ve yönlendirmesi olarak tanımlanır. Memur maaş zamlarının artırılması, asgari ücretin yükseltilmesi, tarımsal destekler, vergi oranlarının düşürülmesi........maliye politikasının seçim ekonomisine alet edilmesidir" (Mahfi Eğilmez)

Seçim Algısı?

Seçim algısı ise özellikle ülkemizin içinde bulunduğu genel mali durumların (kamu borçları, bütçe açıkları, iç denge) vatandaşlarca "iyileştirmeler" olarak algılanırken aslında yine vatandaşlardan ve kurumlardan finanse edilen vergi ve benzer gelirlerin varlığını ifade eder. Mahfi Eğilmez'den genel bir seçim örneği vermek isterim; "Türkiye'de yaklaşık 12 milyon emekli vardır. Onlara 2 bayramda 1000.00 TL ikramiye ödenmesi ile yılda 24 milyar TL bütçeden ek ödeme yapılması demektir. 2018 yılı bütçesi 65.9 milyar TL açık vermektedir. Bunun üzerine 24 milyar TL eklenirse açık miktarı yaklaşık 89.9 milyar olacaktır."

Peki bu bütçe açığı nasıl kapanacak? (Genel Seçim Algısı Örneği)

Mahfi Eğilmez devam ediyor; "Hükümetten gelen açıklamalara göre imar affı ve vergi barışı düzenlemelerinden gelecek paralar bu ek açığı tümüyle kapatacak ve ortada açık olmayacaktır.......Diyelim ki bu ek harcama kadar tahsilat yapılmış ve 2018 bütçesine ek bir açık yükü gelmemiş olsun. Aynı harcama miktarı 2019 yılındaki 72 milyar TL tahmin edilen bütçe açığının üzerine binecektir. 2019'da yeniden aynı imar affı ve vergi barışı olmayacağına göre 2019 yılının finanse edilebilmesi için vergilerde ciddi artışlar yapılması gerekecektir."

Bakınız gerek merkezi yönetimde gerek yerel yönetimlerde seçim öncesi vaat edilen muazzam proje ve planların finansmanında vatandaşların ödemiş olduğu vergi, harç ve benzeri gelirler vardır. Dikkat edilmesi gereken bir husus daha vardır o da; seçim vaatlerinin stratejik planlara ne ölçüde yansıtıldığı ve ne ölçüde hayata geçtiği noktasıdır.

 

Belediyelerin stratejik planlarını, bütçe gerçekleşmelerindeki başarıları ya da eksik noktaları okuyun, araştırın, seçime öyle gidin.

Bir fikir ve bir proje ile de seçime gidebilirsiniz.

YORUMLAR

  • 2 Yorum

Son Yazılar